Dom i Bóg

 

Minęło 45 lat od wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. Świętego Jana Pawła II wspomina kielecka poetka Anna Zielińska-Brudek

Nie lękaj się, wypłyń na głębię

Literackie oblicze św. Jana Pawła II. Laureaci nagrodzeni

Anna Zielińska-Brudek - Nie gaś światła matko

Opublikowany na łamach pisarze.pl

Mamo, tato- żałoba nigdy się nie kończy. Chociaż za Wami ziemska pielgrzymka nadal jesteście ze mną, przeprowadzam się, w przeszłość, bo tylko tam czuję się jak u siebie. Nie dopuścimy do tego aby powoli, niezauważalnie pamięć o ukochanych rodzicach zniknęła zupełnie. Może tam się spotkamy, gdzie zatrzymał się czas, jak na obrazie  namalowanym przez córkę Ewę…

Mów do mnie mamo

w interpretacji Arkadiusza Szostaka

Mów do mnie mamo

Mów do mnie mamo w gwarnym domu,
gdzie ściany malowałaś miłością.
Na jasne i ciemne patrz obrazy,
co się śmieją i pochlipują od kolebki.

Płacz mamo, płacz kropla po kropli.
Ta czysta łza wszystko odkryje
i radość z modlitwy do Boga,
i żal  za senne mary.

W naszych niespokojnych głowach
niezliczone spojrzenia
matczynego serca są, będą
trwaniem i nic go nie zmieni.

Proszę, mów do mnie mamo
o płomieniu miłości,
którego kamień serca nie zgasi.

 

Anna Zielińska-Brudek

Miesiąc temu, 23 listopada 2022 roku aniołowie poprowadzili moją ukochaną mamę do nieba. W drodze towarzyszyły jej miłość i dług wdzięczności dzieci  oraz bliskich. W tym roku nie będzie z nią wspólnego kolędowania…Mamo, zostawiłaś pamięć pięknych chwil i to, że dzięki Tobie staram się być lepsza. Śpiewaj mamo, śpiewaj „Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi…”

Moje bratanice pozdrawiają z Londynu gdzie tworzą kolejne rozdziały swojego życia. Weronika pracuje w Narodowej Służbie Zdrowia, o czym pisze  w III odcinku…

Weronika Zielińska. Jej historia i przyszłość w rozdziałach. Poczytaj.

ROZDZIAŁ I

11 styczeń 2021 roku
Zagorzyce (gmina Pińczów)

A tu na zdjęciu jestem i ja, Weronika Zielińska. Artystkę Annę Zielińską Brudek mam zaszczyt nazywania ciocią, siostrą mojego taty Adama. Pochodzę z Zagorzyc, niewielkiej wsi niedaleko Pińczowa. To ciocia Ania zaraziła mnie niegdyś pasją do pisania i zakorzeniła we mnie cichy sentyment do poezji i prozy, do pięknego, jakże wymownego języka polskiego. Kariera pisarki nie była mi jednak pisana. Może to i dobrze, ciocia nie chciałaby takiej konkurencji na rynku (żart).

Po ukończeniu Gimnazjum im. Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie, następnie pierwszego roku w liceum Jana Śniadeckiego w Kielcach, w 2015 roku wyjechałam do Stanów Zjednoczonych w podążaniu za przygodą. Obecnie odkrywam tajemnice ludzkiego umysłu oraz zachowania, studiując Psychologię na jednym z amerykańskich uniwersytetów w Stanie Indiana,  krainie nizin i kukurydzy z czym wielu kojarzy ten region. Przebywanie wśród wielokulturowej społeczności nauczyło mnie tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Zrozumiałam potęgę i piękno różnorodności słowa, tradycji oraz kultury. Co ciekawe, rozwinęłam jeszcze głębszy sentyment do kultury polskiej. Z radością opowiadam o swoim dzieciństwie na wsi, o zabawach z siostrą i znajomymi “zza płotu”, o leśnych spacerach z tatą, wizytach u babci Józefy i cioci Ewy, o tradycjach Wielkanocnych i Bożenarodzeniowych,  a także wielu innych, które sprawiają że jestem dumna z bycia Polką. Twórczość i inicjatywy mojej cioci Anny Zielińskiej-Brudek, których skrawek został ukazany na tej stronie, jest dążeniem do zachowania kulturowego i rodzinnego dziedzictwa, a przede wszystkim zachowania tego co najcenniejsze, wspomnień.

 

ROZDZIAŁ II

24 maj 2021 roku
Richmond, Stany Zjednoczone

Przebrnęłam przez 4 lata studiów w Stanach Zjednoczonych i ukończyłam studia licencjackie z psychologii i nieletnich na kierunku Global Management and Medical Humanities. Jestem wdzięczna za ten transformujący czas w Earlham College. Dziękuję mojej kochanej rodzinie (@TAG), moim wspaniałym profesorom, przyjaciołom i wszystkim innym za wsparcie (szczególne podziękowania dla Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i United World College). Earlham na zawsze będzie zajmował szczególne miejsce w moim sercu. Będzie mi tego bardzo brakowało, ale… Czas na kolejny rozdział. Jestem podekscytowana, że zobaczę, jaka przyszłość mnie czeka.

 

Rozdział III

12 grudzień 2022 rok

Ukończyłam studia z Psychologii w maju 2021 roku. Od tamtego czasu wiele się pozmieniało, wkroczyłam oficjalnie w świat dorosłości. Włóczę się nadal po świecie i znajduję w tym piękno na co dzień, bo przecież życie jest tylko jedno a tyle miejsc do zobaczenia. Dalej się rozwijają w różnych aspektach, tych profesjonalnych i osobistych.

W lipcu 2021 roku podjęłam pracę w jednym z amerykańskich miast Indianapolis gdzie miałam zaszczyt pracować u boku lekarzy i pielęgniarek w jednej z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Jak to mówili “byłam ich prawą ręką”. To doświadczenie obudziło we mnie chęć brnięcia w kierunku zarządzania opieką zdrowotną i zdrowiem publicznym.

Po roku pobytu w Indianapolis podjęłam decyzje o opuszczeniu Stanów Zjednoczonych w lipcu 2022 i przeprowadzce do Londynu, kolejnego miasta na mojej liście. Następnie miesięczny wakacyjny pobyt w rodzinnych stronach we wsi Zagorzyce, sielanka odpoczynek i regeneracja. W sierpniu tego roku wyemigrowałam do Londynu gdzie zaczęłam nową pracę w Narodowej Służbie Zdrowia gdzie obecnie koordynuję i organizuję logistyczne aspekty planowanych przyjęć do szpitala.Praca daje mi wiele satysfakcji, wiedząc, że dzieci mają dostęp do intensywnej opieki, której potrzebują. Poza praca uwielbiam fitness i aktywność fizyczną do której wszystkich zachęcam.

Pozdrawiam Polskę Weronika Zielińska.

Paulina Zielińska studiuje w Walii. Uwielbia podróże by odkrywać świat i swoje marzenia. Przeczytaj co pisze o sobie.

Dwudziestego trzeciego listopada 2022 roku moja mama Józefa Zielińska zakończyła ziemską wędrówkę

Dwudziestego szóstego września 2008r tuż przed godziną 9 zadzwoniła do mnie siostra- Ordynator powiedział, że dziś tato umrze. Bez pukania wpadłam do gabinetu mojego szefa.-Muszę teraz jechać do szpitala, z tatą jest bardzo źle.- A co będzie ze stroną internetową? Miałaś napisać informacje. – Mam gdzieś stronę internetową…

NIE SPÓŹNIJ SIĘ, TATO… (źródło: Świętokrzyski Kwartalnik Literacki) <- LINK

Obłaskawianie przemijania. Trzy pokolenia na mojej drodze. Niosłam ich trud przez ponad 3 km do rodzinnej wsi Łaziska. Jak zaczniemy szukać swoich korzeni, znajdziemy skarby…

Zdjęcie ślubne rodziców Józefy i Józefa Zielińskich. Portret zwany „monidło” wykonano na podstawie fotografii w 1956 roku. Sakrament małżeństwa  zawarli  w bogoryjskim kościele w 1951 roku.

Obraz „ Dobry pasterz” ofiarowany mojej rodzinie ponad 60 lat temu. Namalował go ksiądz wikariusz z parafii w  Bogorii i podarował mamie w podziękowaniu za bezpłatne udostępnienie pokoju do nauki religii w Łaziskach.  Nauczanie religii w naszym domu trwało przez  około 15 lat. „Dobry pasterz” choć skromny artystycznie to niesie podwójne przesłanie…

Zapraszam do przeczytania artykułu o mojej mamie. LINK (źródło: onet.pl)

Oto „Palma Pierwszeństwa” rodu Zielińskich


Mama z rehabilitantem Adrianem
Alzhaimer, choroba zapomnienia owładnęła umysł ale nie zabiera z twarzy uśmiechu i radości z ruchu…..wspomnienia tańca z mężem?

Maria Zielińska moja ciocia, mama chrzestna z Katowic. W styczniu 2022 roku skończyła 90 lat. Kochana jubilatka przez wiele lat odwiedzała nas w czasach dzieciństwa i obdzielała różnymi podarunkami. Dzięki niej z siostrą miałyśmy najpiękniejsze sukienki w szkole. Jesteśmy Ci bardzo wdzięczni ciociu, ciesz się życiem w każdym jego momencie !

Teresa Zielińska- kuzynka, ceniony lekarz neurolog z Katowic spędza czas w swojej wiejskiej samotni – domku z drewnianym okiennicami. Odwiedziliśmy ją w sierpniu w 2021 roku.

Jest we mnie ten Bałtyk, zabiera ląd, odpływa lecz nie odchodzi”- mówi Teresa o swoim majowym odpoczynku w Kołobrzegu.

„Kocham Cię babciu”- mówi na dzień dobry Justynka Zielińska, żona wnuczka Tomasza ze Staszowa.

Odwiedziny w Łaziskach w „Dniu babci” wnuczęta Marcel i Oliwier z mamą Justynką i Laurką

Wnuczek Szymon z synkiem Maksymilianem i żoną Marią przyjeżdżają do babci z Krakowa

Wnuczek Michał z narzeczoną Tosią zachowują w pamięci babunię i przyjeżdżają do Łazisk z Łodzi

Kościół pod wezwaniem Św. Trójcy w Bogorii. Obraz Ewy Zielińskiej wykonany własną techniką w  2009 roku.

Obraz Matki Bożej Bogoryjskiej namalowany w 2001 przez Ewę Zielińską.

 

Czerwiec 1977 rok. Ewa Zielińska w łazience bursy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach pierze spodnie i uśmiecha się z nadzieją na spełnienie plastycznych marzeń. Szkołę plastyczną specjalizacji Tkanina artystyczna ukończyła w 1978 roku.  Mieszka w Łaziskach, malowniczym zakątku z brzozami, rozłożystymi dębami i zielonymi łąkami z wijącą się rzeką „Kacanką”. Maluje, rysuje i tka. Jest autorką okładek oraz ilustracji do tomów poezji siostry Anny Zielińskiej-Brudek pt. „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi”, „W oknie zaufania” i „Ugina się dzień”. Swoją twórczość  prezentowała w placówkach kulturalnych  w Połańcu, Staszowie, Tarnobrzegu, Kielcach, Sandomierzu. Jej obrazy znajdują się w kościołach, prywatnych zbiorach. Od wielu lat biorą udział w aukcjach charytatywnych. Przez 30 lat pracowała  w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii, gdzie prowadziła dziecięco-młodzieżową sekcję plastyczno-tkacką.

Powstała pieśń dla Matki Bożej Bogoryjskiej

W czwartkowy wieczór internetową premierę miał clip do pieśni „Dla Matki Bogoryjskiej”. Jej słowa napisała nasza dawna redakcyjna koleżanka Anna Zielińska-Brudek.

Czytaj dalej…

źródło: Tygodnik Nadwiślański

„Dla Matki Boskiej Bogoryjskiej” – to tytuł pieśni napisanej przez Annę Zielińską-Brudek, jako dar w dziesiątą rocznicę Koronacji Obrazu w Sanktuarium w Bogorii. Muzykę do utworu skomponował Stanisław Gibała, a utwór w dzień premiery wyśpiewała Anna Marcinkowska.

– Pieśń jest nie tylko okolicznościowym darem dla Bogoryjskiej Maryi, tekst napisałam z miłości do tego miejsca. W tym kościele udzielono mi chrztu, przyjęłam I Komunię Świętą, byłam bierzmowana i przeżywałam uroczystość zawarcia małżeństwa. To moje życie zainspirowało mnie do napisania pieśni, która ma łączyć pokolenia. Tekst jest kontynuacją przekazu wiersza, który napisałam 11 lat temu „Do kościoła w Bogorii” opartego na wspomnieniach, kiedy to przez wiele lat ”bielutkie buciki niosły mnie do Matki Pocieszenia” – mówi Anna Zielińska-Brudek.

Źródło: em.kielce.pl
red. Magdalena Nowak

Dla Matki Boskiej Bogoryjskiej

Otwórz drzwi Maryjo do nieba,

jestem kamieniem, co na miejscu obrasta.

Miłość tego miejsca nas zmienia

z Aniołami śpiewamy- Ty święta niewiasta!

 

Ref. Na Twej głowie gwieździsta korona

wiarą ludu , prawdy poszukuje.

Tu nasze korzenie, rodzina uskrzydlona

księgę łask i cudów  historia zapisuje.

 

W bogoryjskiej świątyni pocieszenia

Jezus na ręku Maryi, nadzieja na trwanie.

Dla nas, mądrości krzyża i zbawienia

uczynimy wszystko, co nam każesz Panie.

Ref.

 

A kiedy umilkną nasze pacierze,

inni po nas przyjdą by pocieszać serca.

Tak, jak od wieków w ojców wierze

spragnieni Twego miłosierdzia.

Ref.

Gość niedzielny
„Znajdziesz tutaj pocieszenie” LINK

Tygodnik Nadwiślański
„Pieśń na rocznicę koronacji” LINK

Do kościoła w Bogorii

W dziecięcym lesie
nieznany mi
Jezusek bosy
wygrzewał piasek.
Jego słoneczne ślady
mrugały światłem.

I zeszły się nasze drogi,
pod kapliczką,
gdzie wodą ze źródełka
obmywałam stopy.
Bielutkie buciki niosły
do Matki Pocieszenia.

Przy ołtarzu w świątyni,
twarz tkana cudami.
Z nią weselił się Jezusek,
śmiały się anioły.
A mnie dusił głód…

Wyjdę z nimi
Czy sama?

Wiersz Anny Zielińskiej-Brudek z tomiku poezji „Gorzkie owoce 2009”

Ilustracja- Ewa Zielińska 2009 r.

Aniołowie przed moim domem rodzinnym w Łaziskach – maj 2021r.

Anioł, jako pośrednik między ziemią, a niebem stał się źródłem inspiracji twórczej mojej siostry Ewy Zielińskiej. Dobrze się czuje wśród namalowanych przez siebie kolekcji ośmiu strażników miejsca w którym mieszka wraz z mamą Jagódką.

Odtworzone na deskach głowy aniołów o różnych rysach, kolorach, błękitnych skrzydłach symbolizują duchowość i człowieczeństwo. Żyją pod gołym niebem w pobliżu domu wśród drzew, krzewów i kwiatów. Tu pod tymi drzewami, przy okrągłym stoliku Ewa odpoczywa z rodziną. Anioły przyciągają wzrok, pobudzają do refleksji, zachęcają do dawania sobie ciepła, tego metafizycznego  i konkretnego w formie pomocy i niesienia pomocy innym.

Fot. Stanisław Ratusznik, człowiek z pasjami,  od ponad pół wieku znany fotograf, staszowski regionalista, twórca internetowej kroniki wydarzeń. Zatrzymuje i utrwala w obrazach nasz świat. Z serca dziękujemy Ci Staszku !

Kulawy Anioł

 

Potknął się o mój oddech.
To było w ubiegłym wieku.
Porzucił na jałowej glebie.
Sprawdza do dziś obecność.
Jestem jego kulą u nogi.

Zmienia wciąż pieluchy,
wystawia liche cenzurki
za wagary, błędne ściągi,
skorupy rozbitego dnia
i pokruszoną miłość.

Za te uskrzydlone randki,
z jednookim snajperem,
co nosi klepsydrę białą,
strzela umyślnie złem
i  w czarnej zamyka ramce.

A mój anioł nosi kulki,
zmienia tor pocisków.
I turla się ze śmiechu.
Dał mi swoje piórko,
kazał napisać „nic darmo”.

 

Z tomu poezji „ Tymczasowi”  Anny Zielińskiej-Brudek

 

ARCHIWUM

Teresa Zielińska, nasza siostra stryjeczna jest znanym i polecanym lekarzem neurologiem w Katowicach. Oprócz różnych schorzeń leczy nam także …dusze. Jak widać personel medyczny jest w gronie najwyższego ryzyka zakażeń. Kombinezon, przyłbica, maseczka, rękawiczki…

Jak na tradycję przystało, w okresie świątecznym w domach nie może zabraknąć dźwięku wspólnie śpiewanych kolęd przy choince. Przez lata w domu Zielińskich tradycję tę szczególnie pielęgnowała mama, babcia i prababcia Józefa Zielińska, przekazując tę tradycję z pokolenia na pokolenie. 

W 2021 roku pragniemy utrwalić najpiękniejsze polskie kolędy w jej osobistym wykonaniu.

Od pewnego czasu babcia zmaga się z wczesnym etapem chorób Alzheimera, Parkinsona  i związanymi z tym zaburzeniami pamięci. Pomimo choroby oraz starszego wieku, babcia pamiętała słowa i rytm polskich pieśni bożonarodzeniowych, które z radością zaśpiewała przed kamerą.

Jako wnuczka, ze wzruszeniem wsłuchiwałam się w wybrzmiewane słowa kolęd, snując refleksje nad kruchością a tym samym potęgą ludzkiej pamięci. Osoby starsze i często wielu            z nas ma problemy z przywołaniem wydarzeń z wczoraj, imion, twarzy, miejsca, gdzie zostawiliśmy telefon czy też okulary, które rzekomo miały leżeć przy nocnym biurku. Pamięć krótkotrwała często nas zawodzi podczas gdy pamięć długotrwała zostaje wręcz nienaruszona.  Wykonanie  kolęd przez 86 -letnią babcię  jest tego prawdziwym dowodem… bo ważnych rzeczy się nie zapomina. Pamięć to głos serca.

Wnuczka Weronika Zielińska
Łaziska, styczeń 2021 roku