Napisali, powiedzieli...

przemyślenia i dygresje
 

Ofiarom wojny na Ukrainie

3 marca 2023 roku w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbyło się uroczyste wbijanie pamiątkowych gwoździ do kieleckiej „Tarczy Legionów”.

Wzruszająca uroczystość, kameralna i skromna przypominająca o odradzania się polskiej państwowości. Dla mnie dodatkowo znacząca bo jednym z 42 mężczyzn, którzy wyruszyli z Kielc i stworzyli Legiony Piłsudskiego był TOMASZ BRUDEK. Daleki, ale jednak protoplasta rodu BRUDKÓW nazwisko których z dumą noszę..Życie poświęcił Legionom. Zmarł samotnie w Szwajcarii. To taka dygresja dla obecnych nowo rodzących się farbowanych patriotów i prawicowych nuworyszy.

Między dwoma legionistami, w okularach i z brodą stoi Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Marek Maciągowski. Człowiek dzięki któremu wsparcie dla Ukrainy nabrało rozgłosu i odpowiedniego tempa. Ta wybitna postać powinna być wzorem doskonałej organizacji i ludzkiej wrażliwości. Dzięki niemu wiele obojętnych postaw zabarwiło się człowieczeństwem…

Atmosferę wzruszenia i powagi czasu w jakim przyszło nam żyć spotęgowała pieśń do której napisałam słowa „Daruj życie Ukrainie”. Utwór z muzyką Rocha Dobrowolskiego wyśpiewała Magdalena Surma.